Dökme · Nisan 7, 2021

Yazarak rahatlayın!

4.1
(7)

Merhaba arkadaşlar;

Ben de birçok kişi gibi bir zamanlar OKB denen bu hastalıktan çekiyordum. Ama hastalık karşısında pes etmeyip bazı çözümler bulmayı denedim. Hastalığın beynimde nasıl etkiler yaptığını öğrendim ve bunları nasıl düzeltebileceğim yolunda bazı yollar geliştirdim.Şimdi sizinle bunlardan birini paylaşacağım.

OKB’nin en can sıkıcı yönlerinden birisi bazı zamanlarda kafanızda çok fazla yoğunluk hissetmeniz. O anda sanki düşüncelerin hepsi birden üstüne üstüne geliyor gibi oluyor. Siz onlardan ne kadar kurtulmaya çalışırsanız onlar da size o kadar kuvvetli yapışıyorlar.

Bu tabi çok can sıkıcı, sinir bir durum ortaya çıkarıyor. İnsan beynine hakim olamıyormuş gibi hissedebiliyor kendini. Bu durum duygusal olarak hepimizi yıpratıyordur eminim.

O anda tam olarak beyinde ne oluyor bilmiyorum. Ama bunu yaşarken fark ettiğim şey şu. Bir çok düşünceyi aynı anda düşünmeye çalışıyor beynim. Bu kadar şeyi düşünmek zaten yıpratıcı iken bir de bazen bunlardan kötü sonuçlar çıkarınca iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

Bunun için bulduğum çözüm benim üzerimde çok etkili oldu. Bu düşünce yoğunluklarından büyük oranda kurtulmamı sağladı. İnsanın kendini kontrol altına alabilmesinin verdiği büyük sevinç de yanıma kar kaldı.

Bu çözüm yazmak. Birçok ünlü yazardan duymuşumdur:“Yazmanın düşünceleri düzenleyici bir etkisi vardır” diye. Hakikaten doğru. İnsan öyle aklına her geleni yazamıyor çünkü. Yazı yazardan bir düzen istiyor. Düşünceler savrulup gidemiyor aklınızda.

Bizimde istediğimiz tam olarak bu değil mi? Aklımızdaki bir sürü gereksiz düşünceyi daha aza indirip kafamızı rahatlatmak. Bu yüzden sıkıntılı anınızda aklınıza gelen ilk şeyi yazın. Ona odaklanın. Farklı boyutlarını düşünün. Örnekler verin. Bunların hepsi diğer düşüncelerden uzaklaşıp huzurlu olmanız için güzel yollar.

İlk bakışta insana garip gelebilir bu yol. “Yazmak beynim üzerinde sihir mi yaratacak?” diyebilirsiniz. Ben de sizin gibi düşünüyordum. Ama yazının gerçekten inanılması güç bir etkisi var.

Kendimden örnek vereyim. Ben böyle zamanlarda yazı yazarken genelde şaşkınlık içinde kalırım. Bir dakika öncesine kadar kafam çok yoğunken 3-5 satırın sonunda bir anda kafama bir rahatlık, yüzüme bir gülümseme gelir.

Denemenizi tavsiye ederim. Yazımı okuyan herkese teşekkür ederim. Kendinize çok iyi bakın!

Bu dökmeye puan verin!

Puan vermek için yıldıza tıklayın.

Ortalama puan: 4.1 / 5. Toplam puan: 7

Henüz puanlanmamış! İlk puanı siz verin.

Bu dökmeyi paylaşın